Under 2019 skedde ett trendbrott där arbetslösheten övergick till att öka efter att ha minskat under en längre period. I slutet av december ökade antalet inskrivna arbetslösa på Gotland med 105 personer, jämfört med föregående år. Detta motsvarar 6,1 procent jämfört med 5,8 samma period 2018.
Nivån är dock läger på Gotland än i riket som helhet, där nivå ligger på 7,4 procent.
Arbetsförmedlingens prognos visar att arbetsmarknadsutsikterna är goda i landet, och det finns ett fortsatt stort behov av arbetskraft med minst gymnasial utbildning.
- Under de senaste åren har jobbtillväxten historisk sett varit stark, och dämpas nu från höga nivåer, säger Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen.
I december månad ökade arbetslösheten i samtliga län förutom i Hallands län där arbetslöshetsnivån var oförändrad jämfört med föregående år.
(Inom parantes anges motsvarande siffror för december 2018)
- 6,1 procent var inskrivna som arbetslösa (5,8).* Sammanlagt 1720 personer (1615).
- 9,5 procent av ungdomarna 18-24 år var inskrivna som arbetslösa (10).* Sammanlagt 293 personer (309).
- 970 personer var öppet arbetslösa (835).
- 750 deltog i program med aktivitetsstöd (780).
- 120 personer anmälde sig som öppet arbetslösa (106).
- 184 personer fick arbete (80).
- 6 personer varslades om uppsägning (6).
*Andel av den registerbaserade arbetskraften.